Eesti passi ja ID-kaardi taotlemine

*** Riigipühadest tulenevalt on saatkond suletud 01.05, 06.05 ja 27.05.2024.

*** Saatkonna pop-up konsulaat tuleb 12. juunil Edinburghi. Konsulaarteenuse saamiseks (näiteks passi uuendamine, sõrmejälgede andmine), palun kirjutage e-aadressile [email protected].

Enne saatkonna poole pöördumist, palume Teil tutvuda Eesti isikut tõendavate dokumentide taotlemisvõimalustega, tulenevalt Teie vanusegrupist ja taotletavast dokumendist:

Küsimuste korral palume Teil ühendust võtta, helistades konsulaarinfo telefoniliinile 020 783 853 88 (E – R kell 10:00 – 13:00) või saata e-kiri [email protected]

Uue isikut tõendava dokumendi tellimine saatkonda võtab aega vähemalt 8 nädalat. Dokumendi taotluse staatust saab jälgida PPA kodulehel SIIN (palun oodake vähemalt 4 nädalat enne taotluse staatuse kontrollimist e-päringuga).

Saabunud dokumente väljastavad lisaks saatkonnale ka kõik Eesti aukonsulid Ühendkuningriigis. Aukonsulaadid asuvad Aberdeenis, Belfastis, Cardrossis, Cheltenhamis, Edinburghis, Jerseys, Leedsis ja Liverpoolis.

Korduma kippuvad küsimused

Kas saatkonnas on võimalik teha kiirpassi?

  • Saatkonnas ei ole võimalik taotleda kiirpassi. Kiirpassi (väljastatakse 2 tööpäeva jooksul) saab taotleda ainult Tallinna Politsei- ja Piirivalveameti teenindusbüroodes.

Kui kiiresti ma pean oma passi välja vahetama, kui minu isikuandmed (näiteks perekonnanimi) on muutunud?

  • Passi väljavahetamist pärast isikuandmete muutmist ei maksa lükata väga pikalt edasi. Soovitame teavitada saatkonda 30 päeva jooksul muudatustest ning samaaegselt ka taotleda uut passi ja/või ID kaarti. Juhul, kui perekonnanimi on muutunud seoses abieluga, tuleb saatkonnale esitada apostilliga kinnitatud abielutunnistus. Kui muutsite nime Deed Poll’iga, tuleb esitada nime muutmist tõendav dokument.

Millal ma peaksin hakkama välja vahetama passi ja/või ID kaarti?

  • Passi ja/või ID kaardi väljavahetamist ei maksa jätta viimasele minutile, vältimaks ebameeldivaid üllatusi vahetult enne reisi, kui selgub näiteks, et dokument on kehtetu või kadunud. Passi ja/või ID kaarti võib hakata välja vahetama vähemalt pool aastat enne kehtivusaja lõppu. Kuna osadel riikidel (näiteks USA-l) on nõue, et reisidokument peab kehtima 6 kuud pärast reisi, võib uut passi taotleda ka varem.

Seoses tööülesannetega pean ma tihti reisima. Kas mul võib olla 2 Eesti passi?

  • Lisapass väljastatakse vaid erandkorras. Neile Eesti kodanikele, kes peavad oma tööülesannete tõttu tihti reisima ning vajavad seetõttu 2 passi, võidakse väljastada lisapass. Lisapassi taotlemiseks tuleb kirjutada selgitus selle vajaduse kohta.

Miks on lapsele passi taotlemisel vaja esitada teise vanema nõusolek?

  • Ema või isana olete te vastutavad laste kasvatuse, harimise ja vara (kui neil seda on) osas. Teil on samuti õigus last juriidiliselt esindada. Kui mõlemal lapse vanemal on lapse suhtes hooldusõigus, siis peavad ka mõlemad vanemad vastutama lapse kasvatuse jm lapse elus tähtsate küsimuste osas. Passi taotlemisest lapsele peavad olema teadlikud mõlemad vanemad, seetõttu on vajalik ka teise vanema nõusolek. Kui ainult ühel vanemal on hooldusõigus, siis vastutab tema üksi lapse elus oluliste otsuste tegemise eest ning sellisel juhul ei ole teise vanema nõusolek passi taotlemisel vajalik. Täpsemat infot hooldusõiguse kohta saab Siseministeeriumi kodulehelt.

Passi taotlemisel nõutakse minult lapse isa (või ema) nõusolekut, kuid ma ei ela temaga koos ega suhtle temaga. Mida ma pean tegema?

  • Kui lapse isal (või emal) on hooldusõigus lapse osas, tuleb temalt siiski paluda nõusolek lapsele passi vormistamiseks. Juhul, kui lapse isa (või ema) ei osale lapse kasvatamises või kontakt lapse isaga (või emaga) puudub, võib mõelda ainuhooldusõiguse määramisele emale (või isale) kohtu kaudu.