Mida on vaja teada seoses EL-UK suhetega Brexiti järgselt: õppimine, töötamine ÜK-s, reisimine, kauba tellimine jne. 

Loe lähemalt.

Peaminister Kaja Kallas kohtus esmaspäeval Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoniga

Peaminister Kaja Kallas kohtus esmaspäeval, 6. juunil Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoniga. Peaministrid võtsid kohtumise järel vastu ühisavalduse, mis keskendus Eesti ja Ühendkuningriigi mitmekülgsele kaitsekoostööle ja vajadusele astuda selge samm edasi NATO kaitse- ja heidutushoiaku tugevdamiseks.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Venemaa sõda Ukrainas põhjalikult muutnud Euroopa julgeolekut. „Venemaa oht ei ole kadunud ja NATO peab uues julgeolekukeskkonnas kohanema,“ ütles ta. Kallas ja Johnson nõustusid, et NATO peab muutma oma põhimõttelist kaitse- ja heidutushoiakut idatiival ning konkreetsed otsused selles osas tuleb langetada NATO Madridi tippkohtumisel.

“Eesti sõjaliseks kaitsmiseks on vaja tugevamaid ja kõrges valmisolekus ning toimiva NATO juhtimisstruktuuriga vägesid. Leppisime peaminister Johnsoniga kokku, et Eesti ja Ühendkuningriik teevad koostööd diviisitasandi juhtimisstruktuuri loomiseks Eestisse,“ märkis Kallas. Täpsemad detailid töötatakse välja NATO tippkohtumiseks Madridis.

06/06/2022. London, United Kingdom. Boris Johnson meets meets Estonian Prime Minister Kallas. 10 Downing Street. Picture by Andrew Parsons / No 10 Downing Street

Kallas rõhutas, et liitlaste kohalolek Eestis on juba suurenenud ja oleme ka ise oma kaitsekulusid oluliselt tõstnud. „Oleme tänulikud igale Eestis teenivale Briti sõdurile,“ lisas ta. Kuid on selge, et kui agressioon on jõudnud vahetult NATO piirini, peab selgelt näitama mitte ainult NATO tahet, vaid ka võimet kaitsta liitlaste territooriumi igat sentimeetrit. „NATO-l tuleb oma kaitsehoiakuga saata agressorile selge signaal: „Ära tule, tulistan. Ära isegi mõtle tulemisele,“ selgitas Kallas.

Samuti lisas Kallas, et meie piirkonna julgeoleku tagamiseks on oluline kaitsekoostöö kõikides formaatides. „Siinkohal tooksin esile koostöö Ühendkuningriigiga ka Ühendekspeditsiooniväe (Joint Expeditionary Force, JEF) raames,“ ütles Kallas.

Kõneldes Ukrainast tõdesid peaministrid, et Ukrainal pole aega oodata ja vaba maailm peab tegutsema otsustavalt. „Ukraina peab selle sõja võitma ja agressor peab kaotama,“ rõhutas Kallas. Peaminister lisas, et Eesti ja Ühendkuningriik on Ukraina ühed suurimad toetajad. „Me mõistame, mis on kaalul. Ukraina vajab praegu kõige enam relvi agressori vastu võitlemiseks ja oma territooriumi vabastamiseks,“ ütles peaminister.

Kallas ja Johnson rõhutasid ühiselt, et me ei lõpeta kunagi Ukraina iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamist. „Peame jätkama Putini sõjamasina halvamist ja sõjakurjategijate igakülgset isoleerimist. Putin ja kõik need, kes on toime pannud sõjajulmusi, peavad teadma, et nende kohtupäev tuleb,“ ütles Kallas. „Samuti on vaja hoiduda ennatlikest üleskutseteks vaherahule või rahule. Venemaa ei ole oma eesmärke muutnud. Halvasti läbiräägitud rahu Ukraina jaoks tähendaks halba rahu meile kõigile, sest agressor naaseks varem või hiljem,“ sõnas Kallas.

Peaministrid tõid oma ühisavalduses esile lisaks kaitsekoostööle ka Eesti ja Ühendkuningriigi majandus- ja ärikontaktide edasise arendamise olulisuse. Samuti rõhutasid Kallas ja Johnson partnerluse süvendamist tehnoloogia- ja digikoostöö vallas, sealhulgas NATO innovatsioonikiirendi DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) Euroopa peakorteri loomisel.

Kallase ja Johnsoni ühisavaldus: https://valitsus.ee/en/news/joint-statement-leaders-estonia-and-united-kingdom

Fotod kohtumisest: https://flic.kr/s/aHBqjzTa6m

Allikas: Eesti Vabariigi Valitsus